TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araçlar Yarışında VoltaCAR’ a Destek

Erciyes Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümü Enerjist Takımı olarak ülkemizin teknoloji alanında gelişmesine katkı sağlamak ve enerjiyi en verimli şekilde kullanmak adına VoltaCAR isimli elektrikli araç üretimini danışmanımız Öğr. Gör. Mehmet Fatih Kaya ve akademik danışmanımız Doç. Dr. Nesrin Kayataş Demir önderliğinde gerçekleştirildi. Aynı zamanda Kayseri’de enerji alanındaki lider markalardan olan, Seferoğlu Elektrik bu zorlu yolculukta maddi ve manevi her türlü desteği göstererek aracımızın gelişiminde büyük bir katkı sağlamıştır.

Bu alandaki gelişimimizi ve bulunduğumuz konumu tasdikleyebilmek adına üç yıldır katıldığımız TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araçlar Yarışı’nda 2016 yılında 56 araç arasından 6. olarak hedeflerimize bir adım daha yaklaştık. Aynı zamanda takımımız, yarış zamanı alanda göstermiş olduğu örnek davranışlar, dinamik takım ruhu ve kurulduğundan itibaren çok kısa sürede gelişim gösterebilme özellikleri sayesinde TÜBİTAK tarafından Kurul Özel Ödülü’ne layık görüldü.

2017 yılında 33 kişiden oluşan takımımız enerji verimliliği adına 150 km mesafeyi sadece 1 tl harcayarak çalışan aracımızda inovasyona giderek yerlilik oranını da artırdı. Aracın bu sene daha hafif olmasına özen gösterilerek yarış esnasında bataryanın daha az tüketilmesi ve aracın rahat bir şekilde yol alması amaçlandı. VoltaCAR üzerindeki yenilikler ve takımımızın tempolu çalışmaları sayesinde 2017 yılında gerçekleşecek TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araçlar Yarışı’nda 1.liği hedeflemektedir.

Türkiye’de enerji sahasının gelişimine ve bizlere sağladıkları büyük katkılarından dolayı Seferoğlu Elektrik’e teşekkür ederiz.